Menu:Memoriał Króla Łęgowskiego

Dla mediów

 

24 stycznia 2018

Memoriał im. Mieczysława Króla-Łęgowskiego

Rzeźbiarz, poeta, narciarz i kolekcjoner. Mieczysław-Król Łegowski był człowiekiem który żył pasją i z pasją. W środowisku zakopiańskim był znany z wielkiego serca i ogromnej wytrwałości, bo przez 17 lata walczył ze szpiczakiem. Kiedy go zabrakło, przyjaciele postanowili uczcić pamięć o tym wyjątkowym góralu, organizując memoriał jego imienia. Pierwszą edycję zaplanowano na 24 lutego 2018 roku.

Mieczysław Król-Łęgowski stworzył ogromną kolekcję nart. Obecnie czeka ona na godne miejsce w Zakopanem, gdzie odwiedzający wystawę będą mogli lepiej poznać historię sportów zimowych w Polsce. Każda z par desek, łyżwy oraz sanki niesie ze sobą wyjątkową opowieść. O ludziach z charakterem, niepojętych wyczynach, sukcesach, tragediach i porażkach. Góral-kolekcjoner sam był zapalonym narciarzem, ale również artystą. Rzeźbił w stali i w słowie – pisząc wyjątkowe wiersze. Miał w sobie niesamowitą pogodę ducha, ale też szczyptę zbójeckiego charakteru. Dlatego Grupa Przyjaciół Kasprowego Wierchu, skupiona wokół Rafała Sonika, postanowiła zorganizować memoriał narciarski, który będzie hołdem dla tego wyjątkowego artysty i pasjonata gór.

Zawody w narciarstwie biegowym odbędą się w sobotę 24 lutego, na Górnej Równi Krupowej. Każdy będzie mógł spróbować swoich sił w biegu klasycznym, który zostanie przeprowadzony w kilku kategoriach wiekowych. Zaplanowano również bieg retro, podczas którego zobaczymy rywalizację zawodników w klasycznych strojach i na starych „deskach”.

Dodatkowymi atrakcjami będzie pokaz psich zaprzęgów oraz zabawy i konkursy dla dzieci. Zawody zwieńczy spotkanie przyjaciół przy góralskiej muzyce oraz uhonorowanie Józefa Łuszczka w 40. rocznicę zdobycia złotego medalu mistrzostw świata w biegu na 15 km.

 

Pobierz logotyp
więcej

Pobierz tekst w formacie pdf
więcej

król